Pokaz slajdów

Stan powietrza: Array sobota, 20 lipca 2024r.

Godziny otwarcia

od poniedziałku do piątku
od 8:00 do 19:00

Szkoła dla rodziców

Szanowni Państwo,

Poradnia prowadzi zajęcia dla rodziców uczniów szkół podstawowych: SZKOŁA DLA RODZICÓW — WARSZTATY ON-LINE.

Spotkania odbywać się będą w poniedziałki o godzinie 17:30. Poprowadzą je psycholog Matylda Borowska i pedagog Irena Chądzyńska. Na zajęciach poruszać będziemy między innymi kwestie:

  • wspierania funkcjonowania emocjonalnego dziecka i rozwijania jego umiejętności radzenia sobie z doświadczanymi emocjami,
  • wspierania rozwoju poczucia własnej wartości i kształtowania motywacji do pokonywania trudności (w tym motywowania dziecka do nauki),
  • budowania poczucia bezpieczeństwa dziecka poprzez stawianie jasnych granic i konsekwentne egzekwowanie ich przestrzegania.                                                                                                                     

Zgłoszenia prosimy przesyłać drogą elektroniczną: Matylda Borowska: ppp1.borowska@gmail.com

Rekrutacja na rok szkolny 2021/2022 ZAMKNIĘTA.

 


Dziś, kiedy coraz mniej towarzyszymy swoim dzieciom w codziennym życiu,

zwykle gubimy się w roli rodzica …

 

Szkoła dla Rodziców  to program spotkań dla każdego rodzica, który szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi.

Jego głównym celem jest wspieranie rodziców  w radzeniu sobie w codziennych kontaktach
z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.

Główne motto Szkoły dla Rodziców brzmi: Wychowywać to kochać i wymagać.
Ucząc umiejętności otwartego porozumiewania się w rodzinie program jednocześnie przyczynia się do budowania silnej więzi między rodzicami a dziećmi, co (zgodnie z wynikami badań J. D. Hawkinsa) sprawia, że jest on także programem profilaktycznym.

Program w dużej części bazuje na cyklu książek A. Faber i E. Mazlish pt. „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”, „Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, żeby samemu żyć z godnością”, „Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci. Twoja droga do szczęśliwej rodziny”, „Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole”, „Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały” (Wydawnictwo Media Rodzina).

Szkoła dla Rodziców  uczy nie tyle „metod” co budowania relacji w duchu podmiotowości i dialogu.

Metoda: Zajęcia mają charakter warsztatów psychologicznych, składają się z krótkich omówień i wprowadzeń tematycznych, a ich istotą są ćwiczenia i scenki. Cennym elementem uczącym jest wymiana doświadczeń między uczestnikami oraz praktyczne wypróbowywanie nowych umiejętności w postaci zadań domowych. Spotkania odbywają się w małych grupach (nie większych niż 15 osób).

Tematyka zajęć: poszczególne spotkania poruszają następujące zagadnienia – świadomość własnych celów wychowania, poznanie i rozumienie świata uczuć własnych oraz dziecka lub wychowanka, naukę umiejętności rozmawiania o uczuciach, umiejętność stawiania jasnych granic i wymagań, zachęcanie dzieci do współpracy, wspólne rozwiązywanie konfliktów, poszukiwanie lepszych niż kara sposobów uczenia dziecka samodyscypliny, wspieranie samodzielności dzieci, uwalnianie ich od grania ról oraz wzmacnianie ich poczucia własnej wartości przez pochwałę opisową.

Program obejmuje 7 spotkań ( 2 x w miesiącu – czwartki godz. 17 – 19 )

Zgłoszenia do sekretariatu poradni (tel. 12 660-07-90) – oferta wkrótce.

Warsztaty poprowadzą pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 1 w Krakowie: mgr Maria Apanasowicz – psycholog, mgr Irena Chądzyńska – pedagog